Osteoporoza: jak walczyć z tą chorobą?
Ubytek masy kostnej może się okazać wielkim problemem. Osteoporoza to jedna z tych chorób, które występują bardzo często. Jej pojawienie się oznacza nie tylko większe problemy z poruszaniem się, ale i konieczność dokonania wielu zmian w stylu swego życia. Co warto wiedzieć na jej temat? W jaki sposób można walczyć z tą chorobą?
Na czym polega osteoporoza?
Osteoporoza to choroba polegająca na osłabieniu kości. Ze względu na proces starzenia się lub pod wpływem innych czynników, tracą one swą gęstość i stają się znacznie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju urazy. Dla chorych na tę przypadłość nawet zwykłe uderzenie może oznaczać poważne komplikacje, a powstające w tym przypadku złamania goją się bardzo powoli. Dodatkowym problemem stają się bóle kości i krzyża, które również poważnie utrudniają choremu codzienne życie.
Jakie czynniki sprzyjają osteoporozie?
Osteoporoza może być wynikiem procesu starzenia się lub zmian zachodzących w gospodarce. Ze względu na hormony jest ona przypadłością, z którą najczęściej walczą kobiety po menopauzie. Wiadomo jednak, że i inne choroby mogą osłabiać kości, a bardzo często osteoporoza występuje razem ze stanami zapalnymi stawów.
Zazwyczaj jednak osteoporoza rozwija się jako efekt niezdrowego stylu życia. Brak ruchu, dieta dostarczająca zbyt małych ilości składników ważnych dla zdrowia kości oraz niedobory witaminy D – oto główne czynniki, które prowadzą do poważnych problemów ze zdrowiem.
Na czym polega leczenie osteoporozy?
Osteoporoza jest chorobą trudną w leczeniu. Z tego względu bardzo ważną rolę zajmuje tu profilaktyka. Ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia dieta oraz korzystanie z tych suplementów, które chronią przed niedoborami witaminy D są jej podstawą. Lekarze mogą pomóc chorym w dość ograniczonym zakresie. W walce z osłabieniem kości czasem bywają stosowane choroby, jednak znacznie częściej podstawą terapii staje się przyjmowanie dodatkowych dawek witaminy D. Ze względu na ryzyko przedawkowania, powinna być ona zażywana tylko i wyłącznie za zgodą lekarza i zgodnie z jego wskazaniami.
Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób narządu ruchu, tak i w przypadku osteoporozy ważną rolę odgrywa umiarkowana aktywność fizyczna. Gimnastyka może wzmocnić kości, a jednocześnie – zwiększyć siłę mięśni. Im skuteczniej będą one podtrzymywały osłabiony kręgosłup, tym lepiej dla pacjenta.