Mityczne mleko – jest zdrowe czy jednak nie?

Krowie mleko przez lata obrosło w masę różnorodnych mitów i właściwie każdego roku eksperci żywieniowi zarzucają nas sprzecznymi informacjami. Raz bowiem słyszy się o tym, że mleko jest strasznie niezdrowe i w ogóle nie powinno się go pić. Za chwilę inny ekspert powiem nam, że mleko jest bardzo ważnym elementem naszej diety i im jest go więcej tym lepiej. Jaka jest prawda? Prawda jest jak zwykle nieco po środku. Często argumentuje się, że starsze pokolenia wychowywały się na mleku i są dzisiaj zdrowsi niż młodsi ludzie. To prawda, ale zapomina się o jednej rzeczy. O ile starsze pokolenie piło mleko faktycznie od krowy, tak dzisiaj w sklepach kupujemy ten produkt różnorodnie przetwarzany. Mleko nie tylko traci swoje wartości, ale faktycznie może stawać się nawet niezdrowe. Przyjrzyjmy się temu dokładniej.

To co dobre i pewne w mleku

Niezaprzeczalne jest to, że krowie mleko jest ogromnym źródłem białka, białka oczywiście naturalnego a więc w postaci serwatki oraz kazeiny. W mleku znaleźć można także najważniejsze aminokwasy potrzebne do naszego zdrowego życia. To oczywiście także wapń, budulec naszych kości, oraz ogromne wręcz ilości cennej witaminy A. Do tego mleko ma w mniejszych ilościach oczywiście wiele innych składników, które także mają duże znaczenie dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu.

Co z mlekiem może być nie tak?

Niestety jednak mleko dostępne w naszych sklepach w dużej większości jest w pewnym sensie „wykastrowane” ze swoich pozytywnych właściwości. Efekt jest taki, że choć mleko krowie jest świetnym źródłem białka, to jednak białko to może być bardzo słabo przyswajalne przez nasz organizm.

Mało tego, znanych jest wiele przypadków gdzie mleko wręcz przyczyni się do wypłukiwania wapnia z organizmu, choć są to przypadki stosunkowo rzadkie. Problemem jest niestety także zawarta w mleku laktoza. Do jej trawienia konieczny jest bowiem enzym laktaza, a liczne badania wyraźnie mówią o tym, że nawet ponad 70% całej ludzkiej populacji zwyczajnie nie wytwarza tego enzymu w swoim organizmie.

Mleko jest także dużym źródłem cholesterolu przez co powinny ograniczać jego picie osoby mające problem z sercem lub podatne na odkładanie się cholesterolu w żyłach.

Wniosek z tego wszystkiego jest jeden. Mleko jest doskonałe dla wszystkich tych osób, których organizmy bez problemu przyjmują znajdujące się w nim białko oraz oczywiście trawią laktozę. W pozostałych przypadkach naprawdę warto zastanowić się nad ograniczeniem spożycia mleka.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wasze komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *