Czy wiedziałeś, że…kawa wydłuża życie?

Czy słyszeliście kiedyś różne pogłoski o tym, że regularne picie kawy może wpływać na wydłużenie naszego życia?

Bardzo możliwe, że tak i prawie na pewno od razu pomyśleliście sobie, że to jakieś bajki z palca wyssane, prawda? Kawa przez wielu uznawana jest jako bardzo niezdrowa, szybko uzależniająca używka, które jedyne co robi dobrego, to pobudza do działania, niszcząc jednocześnie serce. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego! Tym razem nie są to już plotki, a prawdziwe wyniki badań, które prowadzone były na grupie prawie 20 tysięcy osób i to przez 10 lat. O co chodzi i co pokazały te badania?

„Projekt SUN”, czyli wpływ picia kawy na zdrowie i długość życia

W roku 1999, a więc naprawdę dawno temu, po raz pierwszy postanowiono na ogromną skalę podjąć się wieloletnich badań nad wpływem regularnego picia kawy na długość życia, ale i na ogólne zdrowie. Za projekt odpowiedzialni byli hiszpańscy naukowcy, którzy o swoich planach poinformowali oficjalnie  podczas Europejskiego Kongresu Towarzystwa Kardiologicznego, właśnie w 1999 roku. Od tamtej pory, przez 10 kolejnych lat, prowadzono intensywne badania na naprawdę dużej grupie osób.

Grupa 19896 osób i niższe średnio o 64% ryzyko śmierci po 10 latach!

Naukowcy do badania wybrali bardzo zróżnicowaną grupę osób, których łącznie było prawie 20 tysięcy. Były to osoby różnych płci, o bardzo zróżnicowanym wieku, często z różnymi chorobami. Średnia wieku wszystkich badanych wyniosła nieco ponad 37 lat i wyniki tych 10 letnich badań są wręcz zaskakujące.

Okazało się bowiem, że codzienne spożywanie 4 filiżanek czarnej kawy wydłużyło życie tych osób. Ostatnie badania przed zakończeniem całego projektu dały średnią na poziomie 64-procentowego zmniejszenia ryzyka śmierci u tych osób. Czy Was również zaskakuje ten wynik? Bo nas bardzo!

Ludzie o różnym stylu życia

Warto tutaj podkreślić fakt, że do badania nie wzięto grupy specjalnie wyselekcjonowanych osób. Byli to ludzie prowadzący różny styl życia, nierzadko nadużywający alkoholu czy palący dużą ilość tytoniu, u których jednak pomimo tego odnotowano znaczącą poprawę stanu zdrowia.

Ciekawostką jest natomiast fakt, że badania wykazały pewną zależnością pomiędzy pozytywnym wpływem picia kawy na zdrowie, a wiekiem badanej osoby. Wszystko wskazuje na to, że im jesteśmy starsi tym lepiej będziemy odczuwali efekt regularnego picia kawy. Osoby w wieku 45+ odnotowały bowiem największą poprawę zdrowia i to u nich najbardziej obniżało się ryzyko śmierci, im dalej z wiekiem, tym bardziej było to zauważalne.

Wniosek jest jeden, naprawdę warto pić kawę regularnie, oczywiście w niezbyt dużych ilościach i najlepiej bez sztucznego cukru, który jest dla nas zabójczy.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

Wasze komentarze:

  1. Szkoda tylko, że kawa gorzka taka potwornie niesmaczna…znacie jakieś zdrowe sposoby na pozbycie się tej goryczki z kawy?? Dajcie znać proszę.

  2. a wiecie może gdzie można dokłądnie zapoznać się z przebiegiem tego badania oraz z jego wynikami na różnym etapie jego trwania? Próbuję znaleźć więcej informacji na ten temat bo strasznie mnie to zaciekawiło!

  3. No to ja będę zdrowy jak diabli, 4 filiżanki dziennie to minimum! Szkoda, że dużo słodzę, ale może czas pomyśleć o ograniczeniu 😉 Czy słodziki są zdrowe i można je z kawą stosować?

  4. kawa szkodzila i szkodzin nie ma innej opcji..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *