Rotawirusy – zagrożenie dla zdrowia dziecka

Małe dzieci narażone są na wiele różnych infekcji. Do najczęściej występujących należy zakażenie tak zwanymi rotawirusami. Jakie są objawy choroby oraz jak najlepiej chronić malucha przed takimi problemami ze zdrowiem?

Rotawirusy należą do jednym z bardziej zaraźliwych drobnoustrojów, dlatego są przyczyną bardzo wielu infekcji. Przenoszą się drogą kropelkową oraz przez układ pokarmowy. Chorobę może spowodować bezpośredni kontakt z zarażoną osobą oraz z przedmiotami używanymi przez chorego. Infekcja wywołana przez rotawirusy pojawia się najczęściej u dzieci, które przebywają w dużej grupie rówieśników, na przykład w żłobku. Najmłodsze maluchy zazwyczaj zarażają się od domowników.

Do najbardziej charakterystycznych objawów rotawirusa należą wymioty i biegunka. W związku z tym występuje duże zagrożenie odwodnieniem organizmu dziecka. Wraz z tymi symptomami zazwyczaj pojawia się także gorączka. Postawienie diagnozy jest łatwe, ponieważ objawy pojawiają się zawsze w określonej kolejności, która wskazuje właśnie na rotawirusy. W przypadku tej choroby nie należy podawać leków, a najważniejszym zadaniem opiekuna jest dbanie o odpowiednie nawadnianie organizmu dziecka.

Na odwodnienie wskazują między innymi spierzchnięte usta, skąpomocz i zapadnięte gałki oczne. Poważne odwodnienie zagraża życiu dziecka i powoduje utratę elektrolitów oraz ważnych pierwiastków, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Taki stan jest najbardziej niebezpieczny w przypadku niemowląt. Dlatego dzieci, które są odwodnione, powinny jak najszybciej znaleźć się pod kontrolą specjalisty.

Niestety zapobieganie infekcjom spowodowanym przez rotawirusy jest trudnym zadaniem, ponieważ drobnoustroje odpowiedzialne za chorobę mogą długo przeżyć poza organizmem człowieka. Na zabawkach oraz meblach pozostają aktywne nawet przez kilka tygodni. Wirusy przenoszą się także drogą kropelkową. Z tego powodu choroba jednego dziecka zazwyczaj rozprzestrzenia się także na pozostałe. Wprawdzie przejście infekcji rotawirusem daje odporność, ale dotyczy to tylko jednego, konkretnego szczepu.

W aptekach dostępne są szczepionki na rotawirusa. Ich podanie musi zostać poprzedzone badaniem lekarskim. Trzeba pamiętać, że dziecko, któremu podana zostanie taka szczepionka, będzie rozsiewać żywego wirusa, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i zadbać o właściwy poziom higieny.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wasze komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *